אצירת שתן

כללי

אצירת שתן הוא מצב בו שלפוחית השתן אינה מתרוקנת כהלכה. למצב זה ייתכנו שתי סיבות עיקריות: חסימה במוצא שלפוחית השתן או הפרעה בהתכווצות שלפוחית השתן.

אבחון

אבחון אצירת שתן נעשה על ידי בדיקת שארית שתן בעל-קול (אולטרסאונד) או על ידי החדרת צנתר (קטטר) לשלפוחית השתן לאחר הטלת שתן. שארית שתן של למעלה מ-100 סמ"ק מעידה על הפרעה בריקון שלפוחית השתן.

לעיתים מבצעים גם בדיקה אורודינאמית או בדיקת אורופלומטריה על מנת להגיע לאבחון מדוייק יותר של המנגנון האחראי לאצירת השתן.

טיפול

הטיפול הינו הסרת חסימה מכאנית במידה וקיימת (למשל תיקון צניחת אברי האגן, חיתוך של רשת לאחר ניתוח מתלה, הוצאת אבן חוסמת וכד´), ובמקרים אחרים החדרת צנטר קבוע לשלפוחית השתן או שימוש בצינטורים עצמיים לסירוגין (דהיינו החדרת צנתר לשלפוחית השתן מספר פעמים ביום לצורך ריקון השלפוחית) (תרשים 1).

נוירומודולציה (השתלת קוצב סוגרים בעמוד השדרה), עשויה להועיל באחוז לא מבוטל של המקרים (תרשימים 3,2).

תסמינים

ההסתמנות הקלינית כוללת בדרך כלל קושי בהתרוקנות השלפוחית, תכיפות ודחיפות במתן שתן, אבדן שתן במאמץ, אבדן שתן קבוע או אבדן שתן תוך תחושת דחף (כשהשתן ´בורח´ בדרך לשירותים).

כמו כן ייתכנו כאבים בבטן תחתונה וזיהומים חוזרים במערכת השתן. אצירת שתן עשויה גם לגרום בטווח הארוך לנזק לתפקוד הכלייתי.

גורמים

חסימה במוצא שלפוחית השתן עשויה להגרם על ידי צניחת שלפוחית השתן (ראה מידע בנושא), הגורמת לכיפוף בין שלפוחית השתן וצינור השפכה המפריע לריקון השלפוחית. חסימה עשויה להגרם גם על ידי גידולים, אבנים בדרכי השתן או ניתוחים (כגון ניתוחי מתלה) לדליפת שתן.

הפרעה בהתכווצות שלפוחית השתן עשויה להגרם על ידי תרופות שונות (כגון תרופות פסיכיאטריות שונות, או תרופות לטיפול בשלפוחית שתן רגיזה), וכן על ידי פגיעה עצבית (כמו בסוכרת, לאחר אירוע מוחי, טרשת נפוצה וכו´), וכחלק מתהליך ההזדקנות.

תרשים 3: נוירומודולציה – קוצב הסוגרים החשמלי הקבוע (מוחדר בשלב II)

תרשים 2: נוירומודולציה – החדרת האלקטרודה (שלב I)

תרשים 1: קטטר (צנתר) לביצוע צינתורים עצמיים של שלפוחית השתן באצירת שתן