דליפת צואה וגזים

אבחון

האיבחון כולל הערכת טונוס סוגר פי-הטבעת בבדיקה פיסיקלית, בדיקת על קול לאיתור פגמים בסוגר (תרשים 1), ומנומטריה אנאלית (בדיקת הלחצים בפי-הטבעת) (תרשים 2).

לעיתים יש צורך לבצע בדיקת קולונוסקופיה (הסתכלות לתוך המעי הגס באמצעות מכשיר אופטי) ו/או דפקוגרפיה/פרוקטוגרפיה (בדיקה רנטגנית של ריקון הרקטום) (תרשים 3) כדי לשלול תהליכים שונים במערכת העיכול, דוגמת גידולים, צניחת הרקטום וכד'.

גורמים

כמו הפרעות בנקיטת שתן כך גם הפרעות אלה הינן בעיות נפוצות הרבה יותר בנשים מאשר בגברים. הן נובעות על פי רוב מנזק לסוגר פי הטבעת בזמן לידה נרתיקית, ופגיעתן באיכות החיים של המטופלות קשה ביותר.

גם מצבים אחרים עשויים להביא לדליפת צואה ו/או גאזים כגון עצירות או שלשולים כרוניים, מעי רגיז, גידולים במערכת העיכול, צניחת הרקטום, דיברטיקולוזיס של המעי הגס, או צניחת הנרתיק.

תרשים 2: פלט של בדיקת מנומטריה (בדיקת פרופיל לחצים)  של סוגר פי הטבעת

תרשים 1: בדיקת על קול של סוגר פי-הטבעת

תרשים 3: תמונות של דפקוגרפיה – לאחר הזרקת חומר ניגוד לחלחולת בעת תהליך הריקון

תרשים 5: נוירומודולציה –  קוצב הסוגרים החשמלי הקבוע – מותקן בשלב II

תרשים 4:  נוירומודולציה – החדרת האלקטרודה לעמוד השדרה

טיפול

הטיפול תלוי בגורם לדליפת הצואה. במידה והגורם הינו צניחת אברי האגן או צניחת הרקטום יש לטפל בהפרעות אלה תחילה (על פי רוב מדובר בתיקון כירורגי). כאשר מדובר בעצירות או שלשולים כרוניים או במעי רגיז גם כן יש צורך לטפל במצבים אלה תחילה.

כאשר מאובחנת הפרעה בתפקוד סוגר פי הטבעת עם עדות לקרע שלו, הטיפול המועדף הינו בד"כ טיפול שמרני (לא ניתוחי), הכולל תרגול שרירי סוגר פי-הטבעת (רצוי בשילוב ביופידבק), וכן שינויים בדיאטה (בד"כ הגברת כמות הסיבים התזונתיים). כאשר כל אלה אינם מקלים משמעותית על התסמינים, יש צורך בטיפול כירורגי שיעילותו הינה בעיקר בנשים שבהם נמצא פגם אנטומי ותפקודי בסוגר פי-הטבעת.

הטיפול הכירורגי כולל הזרקת חומרים שונים לסוגר פי הטבעת המקטינים את קוטר החלל ומפחיתים את דליפת הצואה. כמו-כן ניתן לבצע תיקון כירורגי של הסוגר עצמו על ידי חיבור מחדש של קצוות הסוגר הקרוע. במידה וגם זה אינו פותר את הבעיה ניתן לבצע השתלת סוגר מלאכותי או נוירומודולציה (השתלת קוצב סוגרים) (תרשימים 4 ו-5).