צניחת אברי האגן

תרשים 2: הדגמה סכמטית של התפתחות צניחה של הנרתיק (או הרחם). משמאל (A): מצב נורמאלי. מימין (B): צניחה הנובעת מהחלשות החיבור של דפנות הנרתיק (או הרחם) לאגן.

תרשים 1: אגן האישה במבט מהצד המדגים חולשה של דופן הנרתיק האחורית והתבלטות החלחולת דרכו

כללי

זוהי בעיה שכיחה מאוד בנשים החל מן העשור החמישי לחיים, והיא נגרמת בין היתר על ידי לידה נרתיקית, שבמהלכה נפגעים שרירים, רקמות חיבור ורצועות התומכים ברצפת האגן, בנרתיק וברחם. כתוצאה מכך מתבלטים איברים שונים (כגון שלפוחית שתן, מעי דק, מעי גס) מבעד לדפנות הנרתיק, מצב הדומה מאוד לבקע (הרניה) (תרשים 1).

בנוסף עשוי לצנוח הרחם כתוצאה מהחלשת הרצועות התומכות בו, ובמצבים חמורים אף להתבלט החוצה מבעד לפתח הנרתיק (תרשים 2).

תרשים 3: תומכי נרתיק (פסרי). למטה מימין: טבעת, למעלה: קוביה, משמאל: פסרי המטפל גם בדליפת שתן.

תסמינים

ההסתמנות כוללת התבלטות איברים מבעד לפתח הנרתיק, קושי בהתרוקנות שלפוחית השתן,  דחיפות ותכיפות במתן שתן, דליפת שתן, עצירות ודליפת צואה.

אבחון

נעשה על ידי בדיקה גינקולוגית על ידי רופא שעבר הכשרה בכירורגיה אגנית משקמת.

טיפול שמרני

הטיפול השמרני כולל תומכי-נרתיק (פסרי) ופיסיותרפיה לשיקום רצפת האגן. תומכי-נרתיק הינם התקנים העשויים מגומי או סיליקון בצורות ובגדלים שונים התומכים בדפנות הנרתיק וברחם (תרשים 3).

פיסיותרפיה לשיקום רצפת האגן הכוללת על פי רוב תרגול שרירי רצפת האגן וביופידבק עשויה לעיתים לעזור בהקלת התסמינים, על ידי חיזוק השרירים המצויים בפתח הנרתיק. שיטה זאת יעילה רק במצבים שבהם הצניחה עדיין בדרגת חומרה קלה או בינונית בלבד.

תרשים 4: רשת פוליפרופילן חד-סיבית המשמשת בתיקון צניחה מתקדמת של הרחם או הנרתיק

טיפול כירורגי

כולל תיקון הדפנות וקיבוע כיפת הנרתיק, על פי רוב בגישה נרתיקית, אך ניתן גם לבצע בגישה בטנית או לפרוסקופית. ניתן לשלב בתיקון שתלים ביולוגיים או סינתטיים המשפרים את שיעורי ההצלחה בניתוחים אלה, בעיקר לאחר כישלון ניתוחים קודמים (תרשים 4).

לעיתים יש צורך לבצע בנוסף על תיקון הצניחה גם תיקון של דליפת שתן במאמץ, ואז מבצעים ניתוח משולב האמור לפתור את שתי הבעיות בו"ז. שיעורי ההצלחה של הניתוחים הללו גבוהים ושיעור הסיבוכים נמוך. עיינ/י בנוסף ב´הוראות אחר ניתוחיות´.