קרעים בסוגר פי-הטבעת בזמן לידה

תרשים 1:  המבנה האנטומי של סוגר פי הטבעת. שימ/י לב שהסוגר מורכב משני סוגרי-משנה – פנימי וחיצוני

כללי

קרעים בסוגר פי-הטבעת (תרשים 1) בזמן לידה מתרחשים באחוז נמוך מן הלידות (כ-0.5% – 2.5%), והופעתם קשורה במשקלי לידה גבוהים או לידה מכשירנית.

למרבה הצער כרוכים קרעים מסוג זה גם בסיכון-יתר לסיבוכים לטווח הארוך, כולל אי-שליטה בצואה ובגזים וכאבים כרוניים בפתח הנרתיק.

תרשים 3: בדיקת על קול של סוגר פי-הטבעת

תרשים 2: פלט של בדיקת מנומטריה של סוגר פי-הטבעת

אבחון

האבחון מתבצע מיד לאחר הלידה על ידי המיילדת ו/או הרופא האחראי על הלידה.

טיפול

הטיפול הינו תיקון מידי של סוגר פי הטבעת. קיימות שתי טכניקות ניתוחיות: תיקון קצה לקצה, ותיקון בחפיפה. נראה שהתיקון בחפיפה נושא תוצאות טובות יותר. לאחר התיקון מומלץ להשתמש במרככי יציאות וכן לתת טיפול אנטיביוטי רחב טווח למשך מספר ימים (תחילה תוך ורידי ובהמשך דרך הפה).

מעקב

לאחר תיקון סוגר פי-הטבעת מקובל להמליץ למטופלת לשוב לביקורת הכוללת בדיקה גופנית של סוגר פי-הטבעת  ובדיקה נרתיקית, וכמו כן בדיקת מנומטריה (מדידת הלחצים בפי-הטבעת) (תרשים 2) ובדיקת על-קול של סוגר פי-הטבעת אחת למספר חדשים (תרשים 3).

טיפול ארוך-טווח

בנשים עם הפרעות בשליטה בצואה ניתן להמליץ על פיסיותרפיה לשיקום רצפת האגן (בד"כ עם ביופידבק) על מנת לחזק את סוגר פי-הטבעת, עם או ללא שינויים בדיאטה ו/או טיפול תרופתי. במצבים שטיפול זה אינו עוזר יש לשקול טיפול ניתוחי (ראה מידע בפרק על דליפת צואה).

המלצות ללידה הבאה

בהתאם למצבה הקליני של האישה, קיום או היעדר הפרעה בשליטה בצואה ובגאזים, וכן בהסתמך על תוצאות הבדיקה המנומטרית ובדיקת העל-קול ממליצים על לידה נרתיקית או לידה בניתוח קיסרי בלידה הבאה. כאשר קיימים הפרעות בשליטה בצואה או בגאזים, חולשה של פי-הטבעת במנומטריה ו/או חסר של הסוגר בעל-קול ממליצים על פי רוב על לידה בניתוח קיסרי מתוכנן בלידה הבאה.