גרד פי הטבעת – גירוי עז באזור, הגורם למטרד משמעותי

מה גורם לתופעה?

מספר גורמים אפשריים לתופעה:

גורם מקובל הוא לחות מוגזמת באזור פי הטבעת. לחות יכולה לנבוע מזיעה או משאריות של יציאות באזור פי הטבעת. גרד פי הטבעת יכול גם להיות סימפטום של מחלות פי הטבעת, כמו טחורים או סדקים בפי הטבעת.

המצב ההתחלתי יכול להתדרדר אם מגרדים, אם מנקים בנמרצות את האזור או עם שימוש יתר בטיפולים מקומיים. אצל חלק מהאנשים גרד פי הטבעת נגרם כתוצאה מאכילת מאכלים מסוימים, עישון, שתיית משקאות חריפים, ובעיקר הרבה יין ובירה. מאכלים שקשורים למחלה הם: קפה, תה, משקאות מוגזים, מוצרי חלב, עגבניות ומוצרים המכילים עגבניות, גבינה, שוקולד, ואגוזים.

האם גרד פי הטבעת יכול להופיע בגלל חוסר ניקיון?

ניקיון הוא כמעט אף פעם לא סיבה. אבל הנטייה הטבעית, אחרי שהתגלה גירוד, היא לשטוף את האזור במרץ לעיתים קרובות עם סבון ומטלית רחצה. פעילות זו גורמת במקרים רבים להתדרדרות המצב בשל הפגיעה בעור ושטיפת שמנים טבעיים המגנים על האזור.

כמה זמן לוקח הטיפול?

רוב האנשים מרגישים בהקלה בגירוד אחרי שבוע. אם הסימפטומים לא נעלמים אחרי 6 שבועות, כדאי לקבוע בדיקה עם כירורג קולורקטאלי.

מה ניתן לעשות?

בירור אצל רופא המשפחה או פרוקטולוג, יכול לזהות את הגורם לגירוד ובהתאם לטיפול בבעיה. בדרך כלל יכלול הטיפול בתופעה שלשה שלבים:

1. הימנעות מלחות באזור פי הטבעת:

  • ניתן לשים פקעת כותנה או אריג שקוף או גזה של ארבע על ארבע כדי לשמור על האזור יבש.
  • הימנעות מחומרים הכוללים בישום דאודורנט או תרופות.

2. הימנעו מטראומה נוספת לאזור המושפע:

  • הימנעות משימוש בסבון מכל סוג שהוא באזור פי הטבעת.
  • הימנעות משפשוף של האזור, גם לא בנייר טואלט.
  • למען ההיגיינה, רצוי לשטוף את האזור עם מים פושרים ואז לטפוח על האזור עד שיתייבש. אפשר להשתמש בנייר טואלט רטוב, מגבונים לחים, או מטלית רחצה רטובה כדי לספוג מהאזור שיהיה נקי. אף פעם לא לשפשף.
  • נסו לא לגרד את האזור. גירוד רק יגרום ליותר נזק שיגרום ליותר גירוד. בשביל אלה שמרגישים שהם לא יכולים לא לגרד בלילה, יעזור לשים גרביים על הידיים.

3. השתמשו רק בתרופות שהומלצו על ידי הרופא שלכם. השתמשו בתרופות מרשם, במריחה עדינה ולא בשפשוף. שימוש מוארך בתרופות מרשם יכול לגרום ליובש של העור או גירוי, מה שיחמיר את המצב.

צרו קשר עם ד"ר מוריס ונטוררו

מגדלי בסר 4, מצדה 7, קומה 9 – בני ברק | טל' 073-7023143

אסותא השלום, בניין B, יגאל אלון 96 – תל אביב יפו | טל' 073-7029137