ד"ר ונטוררו עונה על שאלות ותשובות

טחורים הם מבנים אנטומיים העשויים מכלי דם ורקמת חיבור, המצויים באזור פי הטבעת.

לטחורים מרכיב פנימי – נמצא בתעלת פי הטבעת ועשוי משלוש כריות שתפקידן לשמור על סגירה הרמטית של פי הטבעת ומניעת דליפת תוכן צואתי, ומרכיב חיצוני – נמצא בפתח פי הטבעת.

בנסיבות מסוימות עשויים  מבנים  אלה להתנפח, לגדול, ולבלוט אל מחוץ לפי הטבעת, לדמם ולהכאיב מאוד – אלו הם הטחורים.

פעמים רבות קפלי עור באזור פי הטבעת מטעים לחשוב שמדובר בטחורים ובעצם מדובר ברקמה בריאה שאינה גורמת כל נזק.

הגורם העיקרי להיווצרות בעיות טחורים הוא עצירות. הפעלת לחץ בזמן יציאה עשויה לגרום לטחורים עקב העלייה בלחץ הביטני, אשר מפריע לזרימת הדם התקינה, מגביר את הלחץ שבוורידים ומחליש את דפנות כלי הדם.

הריון ולידה מהווים אף הם גורמים להיווצרות טחורים.

הטיפול המקובל בטחור חיצוני פקוק הוא ריכוך הצואה על ידי שתיית מים מרובה וכלכלה עתירת סיבים, שטיפות מקומיות במים פושרים ושימוש במשחות מקומיות. בתשעים אחוז מהמקרים, יש הצלחה של טיפול זה ללא צורך בהתערבות כירורגית. נסיגת כלי הדם שהצטברו יכולה לקחת עד חודש ולעיתים נשאר קפל עור בולט באיזור פי הטבעת. זוהי רקמת עור בריאה ואינה מהווה בעיה רפואית.

פעילות ספורטיבית דווקא משפרת את זרימת הדם ולכן מומלצת.

לעיתים נדירות, אצל אנשים עם נטייה לבעיות טחורים, המבצעים פעילות מאד מאומצת של הרמת משקולות, יכולה הבעיה להחמיר.

אחת הסיבות לטחורים נפוחים וגולשים מפי הטבעת יכולה להיות פעילות מאומצת, או כיווץ ממושך של שרירי הבטן או האגן. עמידה, גם אם ממושכת, אינה נחשבת מפעולות אלה.

הטיפול בבעיות טחורים נקבע בהתאם לדרגה ולחומרה.

טיפול שמרני: תזונה עשירת סיבים, שתייה מרובה, הקפדה על היגיינה של האזור: שטיפות מרובות ואמבטיות ישיבה. כמו כן טיפול להרגעת הכאב: משככי כאבים, בצורת משחות ונרות.

במידה וטיפול שמרני אינו עוזר, או במידה ומאפייני הטחור מתאימים, ניתן לבצע קשירה של הטחור. קיימות גם שיטות להזרקה או לצריבה של הטחור.

כאשר דימום מתמיד, וטיפול שמרני או קשירה לא עזרו, יש לבצע ניתוח להסרת הטחורים. קיימות טכניקות שונות לניתוח, והמתאימה נבחרת בהתאם לממצאי הבדיקה. התקופה שלאחר הניתוח מתאפיינת באי נוחות, ומצריכה מנוחה וחזרה הדרגתית לפעילות מלאה.

לא. אין קשר בין טחורים לסרטן. אולם הסימפטומים של טחורים, בעיקר הדימומים, דומים מאוד לסימפטומים של סרטן המעי הגס ופי הטבעת ושל מחלות מעיים נוספות. ולכן חשוב מאוד שכל הסימפטומים ייבדקו על ידי פרוקטולוג, ושכל האנשים בני 50 ומעלה יבצעו בדיקות סקר לסרטן המעי הגס ופי הטבעת.

צרו קשר עם ד"ר מוריס ונטוררו

אסותא רמת החייל:

בניין המרפאות החדש, רחוב הברזל 12, קומה 11, תל אביב יפו | טל' 053-9956136

מרפאת מומחים – הרצליה מדיקל סנטר:

רחוב החושלים 8, קומה 2 – הרצליה פיתוח | טל' 09-9592555